Afyonkarahisar'ın dünyayaca ünlü lokum ve sucukları

Sizce Afyonun En Önemli Lezzeti Hangisi?

  • Lokum

    Kullanılan: 1 33.3%
  • Sucuk

    Kullanılan: 3 100.0%

  • Kullanılan toplam oy
    3

DemirBen

Üye
Afyon şehri, artık tüm dünyada, sucuk ve lokum denince akla gelen ilk marka şehir
Turkish delight tüm dünyada özellikle Türkiye denince akla gelen şey. Türk lokumu: özellikle Afyon'un yüzlerce yıldır lokum sektöründeki ustalığının sayesinde dünyaca tanınır hale geldi. Türkiye'nin reklamında önemli payı olan lokumculuk Afyonkarahisar'da sucukla beraber diğer uzmanlık alanı. Şehir esnafının neredeyse yarısı ya sucukcu ya lokumcu. Sanayi bölgelerine gittiğinizde ya şekerleme ya da buram buram sucuk kokusu duyuyorsunuz.

Afyonkarahisar yüzyıldır birinciliği kimseye kaptırmadığı bu iki üründe Afyon ilinde öncü iki marka var.

1- Lokum denilince akla ilk gelen marka
Öztaylan Yayla Şekerleme .
Yaklaşık 30 yıldır Uzun çarşıda bulunan Öztaylan Yayla Şekerleme önünde her gün binden fazla insan kuyruğa giriyor. İstanbul Eminönü'nde Kuru kahveci Mehmet Efendi önündeki türk kahvesi almak isteyenler insanların oluşturduğu kuyruğun aynısını, Afyon uzun çarşıda lokum almak isteyen insanların oluşturuyor.
Lokum, su, şeker, nişasta ve sitrik asit veya tartarik asit veya potasyum bitartarat ile hazırlanan lokum kitlesine gerektiğinde çeşni maddeleri, kuru veya kurutulmuş meyveler ve benzeri maddelerin ilavesiyle tekniğine uygun olarak hazırlanan geleneksel bir Türk tatlısı olan lokum Türk ağız tadı ve de dünya ağız tadı için vazgeçilmez bir lezzet olmaya devam edecek ve Afyonkarahisar'da bu sektördeki birinciliğini kimseye kaptırmayacak gibi.
Bu linkten Öztaylan Yayla Şekerleme Online Satış Sitesine ulaşabilirsiniz

2- Sucuk: Özellikle Türkiye ve Avrupa'da vazgeçilmez damak tadı olan sucuk'ta da Afyonkarahisar kalite ve marka bilinirliğinde birinciliği kimseye kaptırmıyor.
Dünyanın sosine karşı, Türkiye'nin sucuğu. Son yıllarda Türk sucuğu dünyanın en önemli lezzetleri arasında gösterilmeye başladı. Afyonkarahisar sucuk ustalığında Türkiye'de açık ara önde. Afyon sucuğu denince akla gelen en ünlü marka ise: İtimat Sucuk .
Aynı Öztaylan Yayla Şekerleme'de olduğu gibi itimat sucuklarına da ulaşmak bazen oldukça zor oluyor. Sucuk alabilmeniz için sıra beklemeniz gerekebiliyor.

Sucuk ve Lokum Afyonkarahisar şehrinin iki değerli ürünü. Bu ürünleri Afyonkarahisar'a yolunuz düşerse veya internete üzerinden alarak mutlaka tadın. Dünya lezzetleri arasında yerini alan Afyon sucuğu ve Afyon Lokumu ustalarına tüketiciler olarak teşekkür ediyoruz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Doktor İstiyorum
Doktor Ara,
Hastane Ara,
Klinik Ara,
Doktora Sor?
Online Doktor Randevusu Al,
Üst