Bitcoin nasıl çalışır?forumluyorum

Administrator
Yönetici
Bitcoin'in tam olarak nasıl kategorize edileceği bir tartışma konusudur. Bir tür para birimi mi, değer deposu mu, ödeme ağı mı yoksa varlık sınıfı mı?


Neyse ki, Bitcoin'in gerçekte ne olduğunu tanımlamak daha kolay. Yazılım. Değiştirilmiş Tayland bahtı sembolleri ile süslenmiş parlak madeni paraların stok görüntülerine aldanmayın. Bitcoin tamamen dijital bir fenomendir, bir dizi protokol ve süreçtir.


Ayrıca, şifreleme, kod yapma ve kırma bilimi kullanılarak sanal para yaratmaya yönelik yüzlerce girişimin en başarılısıdır. Bitcoin yüzlerce taklitçiye ilham verdi, ancak piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor, bu on yılı aşkın tarihi boyunca sahip olduğu bir ayrım.


(Genel bir not: Bitcoin Vakfı'na göre, bir varlık olarak kripto para birimine atıfta bulunulduğunda "Bitcoin" kelimesi büyük harfle yazılır ve bir miktar para birimine veya birimlere atıfta bulunduğunda "bitcoin" olarak verilir. Bitcoin ayrıca "BTC" olarak da kısaltılır. Bu makale boyunca, bu kullanımlar arasında geçiş yapacağız.)Blok zinciri
Bitcoin, blok zinciri olarak bilinen bir protokolde çalışan bir ağdır. Kendilerini Satoshi Nakamoto olarak adlandıran bir kişi veya kişiler tarafından hazırlanan 2008 tarihli bir makale, ilk önce hem blok zinciri hem de Bitcoin'i tanımladı ve bir süre için iki terimin hepsi eşanlamlıydı.

Blok zinciri o zamandan beri ayrı bir konsepte dönüştü ve benzer kriptografik teknikler kullanılarak binlerce blok zinciri oluşturuldu. Bu tarih, isimlendirmeyi kafa karıştırıcı hale getirebilir. Blockchain bazen orijinal Bitcoin blok zincirine atıfta bulunur. Diğer zamanlarda, genel olarak blockchain teknolojisine veya Ethereum'a güç veren gibi başka herhangi bir özel blockchain'e atıfta bulunur.


Blockchain teknolojisinin temelleri merhametli bir şekilde basittir. Herhangi bir blok zinciri, kronolojik olarak düzenlenmiş tek bir ayrı bilgi blokları zincirinden oluşur. Prensipte bu bilgiler herhangi bir 1 ve 0 dizisi olabilir, yani e-postalar, sözleşmeler, tapu tapuları, evlilik sertifikaları veya tahvil alım satımlarını içerebilir. Teoride, iki taraf arasındaki herhangi bir tür sözleşme, her iki taraf da sözleşmede mutabık kaldığı sürece bir blok zincirinde kurulabilir. Bu, herhangi bir sözleşmeye üçüncü bir tarafın dahil olması ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu, bankaların veya herhangi bir aracının alakasız olduğu krediler veya merkezi olmayan tasarruflar ve çek hesapları gibi eşler arası finansal ürünler dahil olmak üzere bir olasılıklar dünyası açar.


Bitcoin'in şu anki hedefi bir değer deposu ve bir ödeme sistemi olsa da, Bitcoin'in gelecekte bu şekilde kullanılamayacağını söyleyecek hiçbir şey yok, ancak bu sistemleri Bitcoin'e eklemek için fikir birliğine varılması gerekecek. Ethereum projesinin temel amacı, bu "akıllı sözleşmelerin" gerçekleşebileceği bir platforma sahip olmak, bu nedenle herhangi bir aracı olmadan ve bunlarla birlikte gelen ücretler ve olası veri ihlalleri olmadan tüm bir merkezi olmayan finansal ürün alanı yaratmaktır.

Bu çok yönlülük hükümetlerin ve özel şirketlerin dikkatini çekti; Aslında, bazı analistler, blockchain teknolojisinin nihayetinde kripto para çılgınlığının en etkili yönü olacağına inanıyor.

Bitcoin'in durumunda, blok zincirindeki bilgiler çoğunlukla işlemlerdir.


Bitcoin gerçekten sadece bir listedir. A Kişisi, B kişisine X bitcoin gönderdi, C kişisine Y bitcoin gönderdi, vb. Bu işlemleri artırarak, herkes bireysel kullanıcıların nerede durduğunu bilir. Bu işlemlerin mutlaka insandan insana yapılması gerekmediğini unutmamak önemlidir.

Bitcoin ağına herhangi bir şey erişebilir ve onu kullanabilir ve etnik kökeniniz, cinsiyetiniz, dininiz, türünüz veya siyasi eğiliminiz tamamen alakasızdır. Bu, nesnelerin interneti için geniş olanaklar yaratır. Gelecekte, sürücüsüz taksilerin veya uber araçların kendi blok zinciri cüzdanlarına sahip olduğu sistemleri görebiliriz. Arabaya yolcudan kripto para gönderilecek ve para alınana kadar hareket etmeyecekti. Araç, yakıta ne zaman ihtiyacı olduğunu değerlendirebilecek ve yeniden doldurmayı kolaylaştırmak için cüzdanını kullanacaktır.
Bu kaynak metin hakkında daha fazla bilgiEk çeviri bilgileri için kaynak metin gerekli
Geri bildirim gönder
Yan paneller


Bir blok zinciri için başka bir isim, bu teknoloji ile bakımlı bir Word belgesi arasındaki temel farkı vurgulayan "dağıtılmış defterdir". Bitcoin'in blok zinciri dağıtılır, yani halka açıktır. Herkes onu tamamen indirebilir veya ayrıştıran herhangi bir sayıda siteye gidebilir. Bu, kaydın halka açık olduğu anlamına gelir, ancak aynı zamanda blok zinciri defterinin güncellenmesi için karmaşık önlemler olduğu anlamına gelir. Tüm bitcoin işlemlerini takip edecek merkezi bir otorite yoktur, bu nedenle katılımcılar bunu işlem verilerinin "bloklarını" oluşturup doğrulayarak yaparlar. Daha fazla bilgi için aşağıdaki "Madencilik" bölümüne bakın.

Örneğin, 15N3yGu3UFHeyUNdzQ5sS3aRFRzu5Ae7EZ'in 14 Ağustos 2017, 11:10 ile 11:20 saatleri arasında 1JHG2qjdk5Khiq7X5xQrr1wfigepJEK3t'ye 0.01718427 bitcoin gönderdiğini görebilirsiniz. Uzun sayı ve harf dizileri adreslerdir ve eğer kanun uygulayıcıysanız veya çok iyi bilgilendirilmişseniz, muhtemelen onları kimin kontrol ettiğini bulabilirdiniz. Bitcoin'in ağının tamamen anonim olduğu bir yanlış anlaşılmadır, ancak belirli önlemler almak bireyleri işlemlere bağlamayı çok zorlaştırabilir.

Maalesef video oynatıcı yüklenemedi. (Hata Kodu: 101104)
Bitcoin Nasıl Satın Alınır
Güven sonrası
Kesinlikle halka açık olmasına rağmen veya daha doğrusu bu nedenle, Bitcoin ile oynamak son derece zordur. Bir bitcoinin fiziksel varlığı yoktur, bu yüzden onu bir kasaya kilitleyerek veya ormana gömerek koruyamazsınız.

Teoride, bir hırsızın bunu senden almak için yapması gereken tek şey, deftere "sahip olduğun her şeyi bana ödedin" anlamına gelen bir satır eklemek olacaktır.

Bununla ilgili bir endişe, çift harcamadır. Kötü bir oyuncu biraz bitcoin harcayabilir, sonra tekrar harcayabilirse, para biriminin değerine olan güven hızla buharlaşır. Çift harcama yapmak için kötü aktörün Bitcoin'in madencilik gücünün% 51'ini oluşturması gerekir. Bitcoin ağı ne kadar büyük olursa, ihtiyaç duyulan bilgi işlem gücü astronomik ve aşırı pahalı olacağından, bu o kadar az gerçekçi olur.

Her ikisinin de olmasını önlemek için güvene ihtiyacınız var. Bu durumda, geleneksel para birimine alışılmış çözüm, banka gibi merkezi, tarafsız bir hakem aracılığıyla işlem yapmak olacaktır. Ancak Bitcoin bunu gereksiz hale getirdi. (Muhtemelen Satoshi'nin orijinal açıklaması, bankalara olan güvenin çok kuşaklı bir düşüşte olduğu Ekim 2008'de yayınlanmıştı. Bu, günümüzün koronavirüs ikliminde ve artan hükümet borcunda tekrar eden bir temadır.) Güvenilir bir otoriteye sahip olmak yerine, hesap defterini saklamak yerine ve ağa başkanlık etmek, bitcoin ağı merkezi olmayan bir ağdır. Herkes diğerine göz kulak olur.

Sistemin doğru çalışabilmesi için kimsenin özellikle kimseyi tanımasına veya güvenmesine gerek yoktur. Her şeyin amaçlandığı gibi çalıştığını varsayarsak, kriptografik protokoller, her işlem bloğunun uzun, şeffaf ve değişmez bir zincirde sonuncusuna cıvatalanmasını sağlar.

Madencilik
Bu güvensiz halka açık defteri tutan süreç madencilik olarak bilinir. Kendi aralarında kripto para ticareti yapan Bitcoin kullanıcılarının ağının altında, bu işlemleri blok zincirine kaydeden bir madenciler ağı var.

Bir dizi işlemi kaydetmek modern bir bilgisayar için önemsizdir, ancak madencilik zordur çünkü Bitcoin'in yazılımı süreci yapay olarak zaman alıcı hale getirir. Ek zorluk olmadan, insanlar kendilerini zenginleştirmek veya başkalarını iflas ettirmek için işlemlerde sahtecilik yapabilirler. Blok zincirinde hileli bir işlemi kaydedebilir ve üzerine o kadar çok önemsiz işlem biriktirebilirler ki dolandırıcılığı çözmek imkansız hale gelir.

Aynı şekilde, dolandırıcılık işlemlerini geçmiş bloklara eklemek de kolay olacaktır. Ağ, rakip defterlerden oluşan genişleyen, spam benzeri bir karmaşa haline gelir ve bitcoin değersiz olur.

"İş kanıtı" nı diğer kriptografik tekniklerle birleştirmek Satoshi'nin atılımıydı. Bitcoin'in yazılımı, ağı her 10 dakikada bir yeni 1 megabaytlık işlem bloğu ile sınırlandırmak için madencilerin karşılaştığı zorluğu ayarlar. Bu şekilde işlem hacmi sindirilebilir. Ağın yeni bloğu ve ondan önceki defteri inceleme zamanı vardır ve herkes statüko hakkında fikir birliğine varabilir. Madenciler, tamamen Bitcoin ağının sorunsuz çalıştığını görme arzusundan dolayı dağıtılmış deftere bloklar ekleyerek işlemleri doğrulamak için çalışmazlar; onlar da yaptıkları işin karşılığını alıyorlar. Aşağıda madencilik tazminatına daha yakından bakacağız.
Yarılanma
Daha önce belirtildiği gibi, madenciler işlem bloklarını doğruladıkları için Bitcoin ile ödüllendirilirler. Bu ödül, kazılan her 210.000 blokta veya yaklaşık dört yılda bir yarı yarıya kesiliyor. Bu olaya yarılanma veya "yarılanma" denir. Sistem, yeni Bitcoin'in dolaşıma girme oranının olduğu bir deflasyonist olarak yerleşiktir.

Bu süreç, Bitcoin madenciliği için ödüllerin yaklaşık 2140'a kadar devam edeceği şekilde tasarlanmıştır. Koddan tüm Bitcoin çıkarıldıktan ve tüm yarılanmalar tamamlandıktan sonra, madenciler ağ kullanıcılarından alacakları ücretlerle teşvik edilmeye devam edecekler. Umut, sağlıklı rekabetin ücretleri düşük tutmasıdır.

Bu sistem, Bitcoin'in stok-akış oranını yükseltir ve sonunda sıfır olana kadar enflasyonunu düşürür. 11 Mayıs 2020'de gerçekleşen üçüncü yarılanmanın ardından, çıkarılan her bloğun ödülü şimdi 6,25 Bitcoin oldu.

Hashes
İşte madenciliğin nasıl çalıştığına dair biraz daha teknik bir açıklama. Dünyanın dört bir yanına dağılmış ve birbirlerine kişisel veya profesyonel bağlarla bağlı olmayan madenciler ağı, en son işlem verilerini alır. Verileri, bilginin geçerliliğini doğrulayan ancak bilginin kendisini açığa çıkarmayan bir "karma" sayı ve harf dizisi oluşturan bir şifreleme algoritması aracılığıyla çalıştırırlar. (Gerçekte, merkezi olmayan madenciliğin bu ideal vizyonu artık doğru değil, endüstriyel ölçekli madencilik çiftlikleri ve güçlü madencilik havuzları bir oligopol oluşturuyor. Daha fazlası aşağıda.)

000000000000000000c2c4d562265f272bd55d64f1a7c22ffeb66e15e826ca30 hash değeri verildiğinde, ilgili bloğun (# 480504) hangi işlemleri içerdiğini bilemezsiniz. Bununla birlikte, blok # 480504 olduğunu iddia eden bir sürü veriyi alabilir ve kurcalanmadığından emin olabilirsiniz. Bir sayı ne kadar önemsiz olursa olsun yerinde değilse, veriler tamamen farklı bir hash üretecektir. Örnek olarak, Bağımsızlık Bildirgesi'ni bir hash hesap makinesi aracılığıyla çalıştıracak olsaydınız, 839f561caa4b466c84e2b4809afe116c76a465ce5da68c3370f5c36bd3f67350 elde edebilirsiniz. Yine de "samimi bir dünyaya gönderildi" sözcüklerinden sonraki dönemi silerseniz 800790e4fd445ca4c5e3092f9884cdcd4cf536f735ca958b93f60f82f23f97c4 elde edersiniz. Orijinal metinde yalnızca bir karakter değiştirmiş olmanıza rağmen, bu tamamen farklı bir karmadır.

Hash teknolojisi, Bitcoin ağının bir bloğun geçerliliğini anında kontrol etmesini sağlar. En son işlem grubunu araştıran kişinin komik bir şey denemediğinden emin olmak için tüm defteri taramak inanılmaz derecede zaman alıcı olurdu. Bunun yerine, önceki bloğun hash'i yeni blokta görünür. Bir önceki blokta en küçük ayrıntı değiştirilmiş olsaydı, bu hash değişecekti. Değişiklik zincirin 20.000 blok gerisinde olsa bile, bu bloğun hash'i bir dizi yeni hash oluşturacak ve ağa tüyo verecekti.

Bir hash oluşturmak gerçekten işe yaramıyor. Süreç o kadar hızlı ve kolaydır ki, kötü oyuncular yine de ağa spam gönderebilir ve belki de, yeterli bilgi işlem gücü verildiğinde, zincirde birkaç blok geride dolandırıcılık işlemleri gerçekleştirebilir. Dolayısıyla Bitcoin protokolü çalışma kanıtı gerektirir.

Bunu madencilere bir top atarak yapar: hash'leri belirli bir hedefin altında olmalıdır. Bu nedenle blok # 480504'ün hash'i uzun bir sıfır dizisiyle başlar. Küçük. Her veri dizisi bir ve yalnızca bir karma oluşturacağından, yeterince küçük olanın arayışı, verilerin sonuna nonces ("bir kez kullanılan sayılar") eklemeyi içerir. Yani bir madenci [veriyi] çalıştıracak. Hash çok büyükse tekrar deneyecektir. [veri] 1. Hala çok büyük. [veri] 2. Son olarak, [veri] 93452 ona gerekli sıfır sayısıyla başlayan bir karma değeri verir.

Mayınlı blok, işlenmesi bazen çok daha uzun olsa da bir saat kadar süren onayları almak için ağa yayınlanacaktır. (Yine, bu açıklama basitleştirilmiştir. Bloklar bütün olarak karma hale getirilmemiştir, ancak Merkle ağaçları adı verilen daha verimli yapılara bölünmüştür.)


Madencilik yoğun bir iştir, büyük, pahalı teçhizatlar ve onlara güç sağlamak için çok fazla elektrik gerektirir. Ve rekabetçi. Neyin işe yarayacağını bilemeyiz, bu yüzden amaç onları olabildiğince çabuk geçmektir.

Önceleri madenciler, madencilik havuzlarıyla birleşerek, bilgi işlem gücünü paylaşarak ve ödülleri kendi aralarında paylaştırarak başarı şanslarını artırabileceklerini fark ettiler. Birden fazla madenci bu ödülleri paylaştığında bile, onları takip etmek için hala bol miktarda teşvik var. Her yeni blok çıkarıldığında, başarılı madenci bir grup yeni oluşturulmuş bitcoin alır. İlk başta 50 idi, ama sonra yarı yarıya 25'e düştü ve şimdi 12,5 (Ekim 2019'da yaklaşık 119.000 dolar).

Ödül, sıfıra ulaşana kadar her 210.000 blokta bir veya yaklaşık dört yılda bir yarıya indirilmeye devam edecek. Bu noktada, 21 milyon bitcoinin tamamı çıkarılmış olacak ve madenciler, ağı sürdürmek için yalnızca ücretlere bağlı olacak. Bitcoin piyasaya sürüldüğünde, kripto para biriminin toplam arzının 21 milyon token olması planlanmıştı.

Madencilerin kendilerini havuzlar halinde organize etmeleri bazılarını endişelendiriyor. Bir havuz ağın madencilik gücünün% 50'sini aşarsa, üyeleri potansiyel olarak madeni para harcayabilir, işlemleri tersine çevirebilir ve tekrar harcayabilir. Başkalarının işlemlerini de engelleyebilirler. Basitçe söylemek gerekirse, bu madenci havuzu, sahip olacağı çoğunluk gücü sayesinde hileli işlemleri doğrulayarak, sistemin dağınık yapısını alt etme gücüne sahip olacaktı.

Bu Bitcoin'in sonunu getirebilir, ancak sözde% 51 saldırısı bile muhtemelen kötü aktörlerin eski işlemleri tersine çevirmesini sağlamaz çünkü iş gerekliliğinin kanıtı bu süreci çok emek yoğun hale getirir. Geri dönmek ve blok zincirini değiştirmek için, bir havuzun ağın o kadar büyük bir çoğunluğunu kontrol etmesi gerekir ki bu muhtemelen anlamsız olacaktır. Tüm para birimini kontrol ettiğinizde, ticaret yapmak için kim var?

Madencilerin bakış açısından% 51'lik bir saldırı maddi olarak intihara meyilli bir önermedir. Bir madencilik havuzu olan Ghash.io, 2014 yılında ağın bilgi işlem gücünün% 51'ine ulaştığında, kripto para biriminin değerine olan güveni korumak için gönüllü olarak Bitcoin hash oranının% 39.99'unu aşmayacağına söz verdi. Yine de hükümetler gibi diğer aktörler böyle bir saldırı fikrini ilginç bulabilir. Ancak yine de, Bitcoin'in ağının büyüklüğü, bunu bir dünya gücü için bile son derece pahalı hale getirecektir.

Madencilerle ilgili bir başka endişe kaynağı da, Çin gibi elektriğin ucuz olduğu veya 2018'in başlarında Çin'in yaptığı baskıların ardından Quebec gibi dünyanın bazı bölgelerine yoğunlaşma pratik eğilimidir.

Bitcoin İşlemleri
Bitcoin ağına katılan çoğu kişi için blok zincirinin giriş ve çıkışları, hash oranları ve madenciliği özellikle alakalı değildir. Madencilik topluluğunun dışında, Bitcoin sahipleri genellikle kripto para tedariklerini bir Bitcoin borsası aracılığıyla satın alırlar. Bunlar, Bitcoin ve genellikle diğer dijital para birimlerinin işlemlerini kolaylaştıran çevrimiçi platformlardır.

Coinbase gibi Bitcoin borsaları, kripto para satın almak ve satmak için dünyanın dört bir yanından piyasa katılımcılarını bir araya getiriyor. Bu borsalar hem giderek daha popüler hale geldi (Bitcoin'in popülaritesinin son yıllarda artmasıyla birlikte) hem de düzenleyici, yasal ve güvenlik zorluklarıyla doluydu. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, kripto para birimlerini çeşitli şekillerde (para birimi, varlık sınıfı veya herhangi bir sayıda başka sınıflandırma olarak) gördükçe, bitcoin alım satımını yöneten düzenlemeler karmaşık ve sürekli değişiyor. Bitcoin borsası katılımcıları için belki de düzenleyici gözetimi değiştirme tehdidinden daha önemli olan hırsızlık ve diğer suç faaliyetleridir. Bitcoin ağının kendisi tarihi boyunca büyük ölçüde güvenli olsa da, bireysel borsalar mutlaka aynı değildir. Birçok hırsızlık, yüksek profilli kripto para birimi borsalarını hedef aldı ve çoğu zaman milyonlarca dolar değerinde token kaybına neden oldu. En ünlü takas hırsızlığı muhtemelen Mt. 2014 yılına kadar Bitcoin işlem alanına hakim olan Gox. O yılın başlarında platform, o sırada yaklaşık 850.000 BTC değerinde yaklaşık 450 milyon dolarlık olası hırsızlık olduğunu duyurdu. Mt. Gox iflas başvurusunda bulundu ve kapılarını kapattı; Bugüne kadar, çalınan ödülün çoğu (şimdi toplam değeri yaklaşık 8 milyar dolar olacak) kurtarılamadı.

Anahtarlar ve Cüzdanlar
Bu nedenlerden dolayı, Bitcoin tüccarlarının ve sahiplerinin varlıklarını korumak için olası her türlü güvenlik önlemini almak isteyecekleri anlaşılabilir bir durumdur. Bunu yapmak için anahtarlar ve cüzdanlar kullanırlar.

Bitcoin sahipliği temelde iki sayıya, bir genel anahtar ve bir özel anahtara indirgenir. Kabaca bir benzetme, bir kullanıcı adı (genel anahtar) ve bir paroladır (özel anahtar). Adres adı verilen genel anahtarın karması, blok zincirinde görüntülenen bir karmadır. Hash'i kullanmak ekstra bir güvenlik katmanı sağlar.

Bitcoin almak için gönderenin adresinizi bilmesi yeterlidir. Genel anahtar
 


Üst