Devamlı Diş eti kanaması nasıl geçer?

fernandosucre

Yeni Üye
Öncelikle bir önceki yoruma çok güldüğümü belirtmek isterim :) Fakat ne yazık ki bu sorun, öyle az yeme ile çözülmüyor :)

Sağlıklı diş etleri için ilk adım dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Günde iki kez diş etlerinden dişlere doğru olacak şekilde uygun teknikle yapılan etkili bir diş fırçalama, diş etlerinin en önemli koruyucusudur. Ayrıca diş aralarının diş ipi ya da ara yüz fırçası kullanılarak temizlenmesi de oldukça önemlidir.
İkinci adım periyodik olarak diş hekimi ziyaretidir. Diş eti kanaması ve iltihabı diş eti rahatsızlıklarının başlıca belirtileri. Özellikle 6 ayda bir diş hekimi kontrolü bu tür sorunların fark edilmesini sağlayarak kısa sürede tedavi edilmelerine olarak verir.

Üçüncü olarak ise sigaradan uzak durulmalıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar, sigaranın diş eti hastalıkları için en büyük faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle mutlaka sigaradan uzak durmak önemlidir.

Dördüncü olarak diş etine zarar veren dolu ve kaplamalar değiştirilmelidir. Özelikle uzun zamandır ağızda bulunan dolgu ve kaplama materyallerinde zamana bağlı yüzey aşınmaları ve kırılmaları olabilir. Bu durum diş eti hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle eski dolgu ve kaplamalar değiştirilmelidir.

Beşinci olarak diş eti çekilmelerinde hemen diş hekimine başvurmak gerekir. Diş hekimi, diş eti çekilmesinin sebebini teşhis ettikten sonra tedavi seçeneklerini ve alınması gereken önlemleri aktaracaktır.

Sağlıklı gülümsemeler dilerim...
 
Üst