Gerçekten her gün diş ipi kullanmam gerekiyor mu?

DoktorPort

Yeni Üye
Gerçekten her gün diş ipi kullanmam gerekiyor mu?

SORU: Son zamanlarda dişlerinizi diş ipi kullanmanın yararsız bir faaliyet olduğunu iddia eden bir makale okudum. Bu doğru mu? Artık yapmamalı mıyım?

CEVAP: Geçen yıl, ABD hükümetinin beslenme kuralları düzenli diş ipi kullanımı önerisini bıraktı. Bu eylem, faydayı reddeden herhangi bir yeni araştırmadan değil, mevcut araştırmanın yararın “kanıtı” için mevcut standartları karşılamadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Sorunun bir kısmı, diş ipi araştırmalarının çoğunun yorumlanması için bir zorluk olduğudur. Örneğin, birçok çalışma kısa vadelidir, sadece üç ila altı aydır. Bu zaman diliminde, düzenli diş fırçalamaya diş ipi eklenmesi diş eti iltihabı riskini azaltır. Bununla birlikte, diş eti enfeksiyonu (periodontitis) ve boşluklardan kaynaklanan kemik kaybının gelişmesi daha uzun sürebilir, bu nedenle diş ipliğinin bu sorunlara nasıl yardımcı olabileceği bilinmemektedir. Ayrıca, diş ipi çalışmalarının yakın tarihli bir incelemesi, birçoğunun diş ipi yapımcıları tarafından desteklendiğini ve bu da çıkar çatışması hakkında sorulara neden olduğunu buldu.

Diş ipi kullanımı ucuz ve düşük riskli olduğundan, Amerikan Dişhekimleri Birliği ve dişhekimlerinin çoğu hala günlük diş ipi kullanımını desteklemektedir. Uzun vadeli faydalar kanıtlanmamış olabilir ve daha kesin kanıtlar hala yıllarca uzakta olabilir. Geleneksel diş ipi ile ilgili sorun yaşıyorsanız, tutması ve kullanımı daha kolay olan diş arası fırçaları deneyin. Bunları çoğu markette ve eczanede bulabilirsiniz.

dvrzener

Yeni Üye
Herkes her yerde her sitede her röportajda diş ipinin gerekliliği hakkında konuşuyor. Dişlerinizin arasını böyle yapın şunu şunla temizleyin bunu yaparken buna dikkat edin vs. Ama şimdiye kadar diş teli takanlarla ilgili tek bir röportaj sohbet veya sunum dahi görmedim. Diş ipi sivri olduğu için diş teli fiyatları da bu kadar artmışken o sivri şeyi ağzıma koymaktan oldukça çekiniyorum malesef.