Tether (USDT) coin nedir?

forumluyorum

Administrator
Yönetici
Tether, Tether Limited tarafından Temmuz 2014'te kurulan bir kripto para birimidir. Tether'in sembolü "₮"dir. Tether, kurulduğu zaman adı RealCoin idi. Kasım 2014'te adı Tether olarak değiştirildi.


Tether, değeri ABD Doları’na sabitlenmiş bir “stablecoin”dir.

“Stablecoin” kavramını, başka bir değerli varlığa “sabitlenmiş” bir kripto para birimini tanımlamak için kullanıyoruz. Bu değerli varlık, bir fiat bir para birimine (Tether’in ABD dolarına bağlı olmasında olduğu gibi) ya da altın gibi değerli madenlere bağlı olabilir.

Tether dünyadaki en popüler stablecoin’dir. Verilen her Tether için, rezerv olarak tutulan eşdeğer miktarda USD vardır.

Tether, kripto paraların oynaklığından endişe eden, kripto para dünyasına adım atmaya çekinen yatırımcılara, değeri Amerikan Doları’na endekslenmiş güvenli bir yatırım aracı sunmuştur. Bu sayede günümüzde çok popüler bir yatırım aracına dönüşmüştür.

Tether para biriminin ithalatı (önemi), kripto para birimlerinin ani iniş çıkışlarını azaltmaya yardımcı olmak ve kripto para kullanıcıları tarafından diğer kripto paralar ile ilgili işlemlerde fiat (baz) para olarak kullanılmasını sağlamaktır. Dolayısıyla, değeri 1$’a eşdeğer kalması gerektiğinden, varyasyona (değişmeye) tabi değildir.

Bitcoin gibi, Tether de dijital bilgilerin kopyalanmak yerine dağıtılmasına izin veren blokzincir teknolojisini kullanmaktadır. Tether istikrarlı bir yatırım aracı olmak üzere tasarlanmıştır.
 
Üst